ENGLISH VERSION

Rasą Sznaucer Olbrzym zainteresowałam się ponad dwadzieścia lat temu, kiedy to zobaczyłam pierwszy raz z bliska psa, zakupionego przez rodziców mojej koleżanki. Piękny, mocny o znakomitej psychice. Żaden z wcześniej posiadanych przeze mnie psów rasowych, nie zachwycał tak bardzo. Hodowli sznaucerów olbrzymów było wówczas niewiele w Polsce. Gdy postanowiłam kupić szczenię, okazało się że nie jest to proste. Odnalazłam hodowlę „Z Tartaku” p. Joanny Frycze. Tam otrzymałam informację, że wszystkie szczenięta są już zamówione. Pani Frycze skierowała mnie do innej hodowli również z Łodzi, gdzie właśnie urodziły się szczenięta. Właścicielką jej była pani Grażyna Olejniczak. Okazało się, że z całego miotu pozostała do sprzedania jedna suczka. Była nią BRYZA Zanga ur. 28.10 1984r mój pierwszy czarny sznaucer olbrzym. Spędziła ze mną dziesięć lat. Była wyjątkowa, o typowo użytkowym charakterze. Oddana mi i mojej rodzinie bez granic, czujna i gotowa do obrony nie zależnie od stopnia zagrożenia. Cechy swojego wyjątkowego charakteru przekazała dalszym pokoleniom. Przykładem może być syn BRYZY, niezapomniany BORUTA Misurata, osiągnął III st. Szkolenia Obrończego. Na ringach wystawowych również wysoko oceniany za świetny eksterier, w krótkim czasie otrzymał tytuł Młodzieżowego Championa Polski a zaraz potem Championa Polski. Pies wybitny pod każdym względem. Po śmierci Bryzy nawet nie pomyślałam o psie innej rasy. Kolejną suczką była ZORZA Nanda Devi, od p. Ireny Krassowskiej z Warszawy. Zapoczątkowała ona nowa linię w mojej hodowli. Znakomicie sprawdziła się jako pies wystawowy. Dzięki dobrym rezultatom ZORZY, "połknęłam" tzw. bakcyla wystawowego. Postanowiłam również, że sama nauczę się strzyc i trymować moje psy, przygotowując je do wystaw. 

 

Przygodę ze Sznaucerem Miniaturowym rozpoczęła suczka BAJKA, która trafiła do mnie przez zupełny przypadek. Odwiedzając jej właścicielkę dowiedziałam się, że postanowiła uśpić ją ze względu na agresję, spowodowaną utratą wzroku. Suczka miała zaledwie kilka lat, a ponieważ zrobiło mi się jej żal postanowiłam dać jej szansę. Bajka zamieszkała w moim domu. Przez odpowiednie traktowanie stała się spokojniejsza. Pozwoliła się ostrzyc a nawet pokazać na wystawie, prowadzona przez moja kilkuletnią wówczas córkę Linę, w konkurencji Junior Handling. Niestety choroba u suczki posuwała się nadal, doprowadziła do całkowitej utraty wzroku i węchu. BAJKA przeżyła z nami trzy szczęśliwe lata. Po jej stracie postanowiłam zakupić kolejna suczkę, czarną sznaucerkę miniaturową. Pojechałam po nią w 1997r. do hodowli Androis (Czechy) p. Andrei Horakovej. QUELLEY CANTA Androis, suczka o znakomitym pochodzeniu, dała początek mojej hodowli sznaucerów miniaturowych czarnych. Kojarzona zawsze z najlepszymi reproduktorami, urodziła wiele doskonałych szczeniąt. Była najukochańszą, najbardziej wierną i oddaną miniaturą z pośród wszystkich, jakie posiadam. Na koniec chciałabym dodać że nie potrafię określić która z ras bliższa jest mojemu sercu. Nie jestem w stanie tego rozgraniczyć. Obydwie mają wiele cech niepowtarzalnych. Są one różne, mimo zbliżonego wyglądu. Olbrzym to nieustraszony obrońca i strażnik domu, miniatura dzielnie mu w tym pomaga będąc jednocześnie psem przytulanką. Zestawienie tych ras sprawiło że uzupełniają się nawzajem. Spacerując razem w grupie wyglądają imponująco. Moje życie na zawsze związałam ze sznaucerami, traktuje je jak własne dzieci, zapewniam im najlepsze warunki. Szczenięta z mojej hodowli trafiają tylko w odpowiednie ręce. Osoba która chce otrzymać szczenię z mojej hodowli, musi spełnić wiele warunków abym zdecydowała się je sprzedać. Hodowla psów jest zajęciem pełnym wyrzeczeń, wymagającym od hodowcy, wiedzy, ogromnej cierpliwości, chwilami niezwykle stresującym. Kiedy w zamian osiągamy sukcesy na wystawach oraz bezinteresowną psią miłość, wszystkie negatywne odczucia znikają a pozostaje ogromna radość dająca więcej siły na kolejne lata ciężkiej pracy.

 

W moim dorobku hodowlanym mogę pochwalić się takimi osiągnięciami jak:

W konkurencji:
Najlepsza Grupa Hodowlana (Sznaucer Olbrzym Czarny) SOPOT 2001 lok III
Najlepsza Grupa Hodowlana (Sznaucer Olbrzym Czarny) SOPOT 2002 lok. II

Sznaucery Olbrzymy z mojej hodowli z tytułami Championów:
Ch.PL Mł.Ch.PL IPO III BORUTA Misurata (m:BRYZA Zanga o:FANTOM Fiesta POIII)
Ch.Litwy Mł.Ch.Litwy OMAR Misurata (m:ZORZA Nanda Devi Stablemaster's NIMBLE NICK)
Ch.PL Mł.Ch.PL EDAR Misurata (m:ZORZA Nanda Devi o:OSCAR Wilde)
Ch.PL Mł.Ch.PL ORIN Misurata (m:ZORZA Nanda Devi Stablemaster's NIMBLE NICK)

W konkurencji:
Najlepsza Grupa Hodowlana (Sznaucer Miniaturowy Czarny) SOPOT 2001 lok.II
Najlepsza Grupa Hodowlana (Sznaucer miniaturowy Czarny) SOPOT 2003 lok.III

 

Pragnę również serdecznie podziękować wszystkim właścicielom piesków z mojej hodowli, którzy zdecydowali się na ich wystawianie. Życzę dalszej wytrwałości i wielu sukcesów na kolejnych wystawach, jak również samych radości na co dzień. Zawsze służę radą i pomocą.

Maria Bednarczyk - Misurata Kennel