ENGLISH VERSION

Charakterystyka Sznaucera Miniaturowego

Sznaucer miniaturowy pochodzi od małych psów szorstkowłosych, używanych do stróżowania przy gospodarstwach wiejskich. Odznaczały się one odwagą, dużą czujnością i z pasją tępiły gryzonie. Początkowo sznaucery miniaturowe i affenpinczery (pinczery małpie) traktowane były jak jedna rasa. Na wystawach występowały wspólnie, dopiero na początku naszego stulecia rasy te zostały rozdzielone. Na drodze selekcji i odpowiedniego doboru hodowlanego powstały cztery odmiany umaszczenia sznaucera miniaturowego: czarne, pieprz z solą, czarno- srebrne i białe. Sznaucer miniaturowy mimo niewielkiego wzrostu odwagą dorównuje pod wieloma względami większym odmianom (średni i olbrzym). Jest to mały pies o wielkim sercu, niezwykle kochający swojego pana. Na spacerach często przedkłada jego towarzystwo nad zabawę z innymi psami. Jest psem niezwykle czujnym, bystrym i bardzo odważnym.
Charakterystycznymi cechami miniaturek są: ogromna spostrzegawczość, podzielność uwagi i niezwykła orientacja w terenie. Codzienna pielęgnacja sierści sznaucera nie jest kłopotliwa i polega na czesaniu i myciu brody. Sierść sznaucera składa się z dwóch rodzajów włosa: miękkiego, wełnistego podszerstka i twardego, mocnego grubego włosa okrywowego. Po za codziennym czesaniem i szczotkowaniem sierść sznaucera wymaga również okresowych zabiegów fryzjerskich, polegających na trymowaniu i strzyżeniu. Są one konieczne ze względu na utrwalenie właściwej struktury włosa. Odpowiednia „fryzura” podkreśla charakterystyczny wygląd sznaucera jak również ułatwia właścicielowi codzienną pielęgnację psa.

Tekst opracowany na podstawie fragmentów książki "SZNAUCERY" autorstwa Barbary Szczerbickiej i Ireny Krassowskiej.

 

Opis Sznaucera Miniaturowego na podstawie wzorca

WYGLĄD OGÓLNY:
Sznaucer miniaturowy jest zmniejszonym odbiciem swych większych braci, bez wad "karłowacenia". Powinien być mocnym, zwartym, grubokościstym pieskiem. Nie może to być w żadnym wypadku pies "kanapowy". Jego usposobienie odpowiada usposobieniu sznaucera średniego z cechami temperamentu i zachowania psa miniaturowego.
Inteligencja, odwaga, wytrwałość i czujność czynią z niego miłego psa pokojowego, a także "strażnika" i psa towarzyszącego zarówno w małych mieszkaniach, jak i w podmiejskich domach.

SZCZEGÓŁY:

1. GŁOWA: Głowa jest mocna, wydłużona, bez wyrazistego guza potylicznego, stopniowo zwężająca się od oczu do wierzchołka nosa. Stanowi połowę długości grzbietu - od kłębu do nasady ogona. Krawędź czołowa (stop) wydaje się dzięki brwiom wyraźnie zaznaczona. Prosty grzbiet nosa przebiega równolegle do osi podłużnej płaskiego, bez zmarszczek czoła. Muskulatura części trzewioczaszkowej (kufy) głowy jest silnie rozwinięta, jednak bez naruszenia - przez silnie wypukłe policzki - prostokątnej formy głowy. Kufa przechodzi w umiarkowanie stępiony klin. Wierzchołek nosa jest pełny i czarny. Wargi powinny być przylegające, zawsze czarne, niezależnie od umaszczenia szaty.

2. UZĘBIENIE: Kompletne uzębienie jest silne, zwarte i czysto białe, zgryz nożycowy.

3. USZY: Ucho wysoko osadzone, symetryczne, załamane w kształcie litery "V", Wewnętrzne brzegi uszu dotykają głowy a ich górna krawędź nie wystaje po za linię czoła

4. OCZY: Jak najciemniejsze dla wszystkich umaszczeń, nieduże, owalne, osadzone frontalnie, dolnej powieka przylegająca do gałki ocznej.

5. SZYJA: Szlachetnie wygięta, silnie osadzona, proporcjonalna, nie powinna być zbyt krótka ani zbyt gruba. Kark jest mocny, szlachetnie wysklepiony, skóra na spodzie szyi napięta i przylegająca ("sucha" szyja).

6. TUŁÓW: Klatka piersiowa jest umiarkowanie szeroka, o płaskich żebrach i w przekroju poprzecznym owalna. Jej głębokość powinna stanowić połowę wysokości psa w kłębie. Przedpiersie, które utworzone jest przez wystającą przed staw barkowy rękojeść mostka, powinno być dobrze rozwinięte. Linia klatki piersiowej wznosi się lekko ku tyłowi, przechodząc w umiarkowanie podciągnięty brzuch. Słabizna - czyli odstęp między ostatnim łukiem żebrowym a biodrem - jest krótka, co decyduje o zwartości psa. Ogólna długość tułowia odpowiada mniej więcej wysokości w kłębie. Grzbiet jest krótki i lekko spadzisty. Jego górna linia opada lekko, poprzez silny pierwszy krąg kłębu, grzbiet i zad, aż do nasady ogona.

7. OGON: Powinien być wysoko osadzony i noszony ku górze, nie może zbytnio nachylać się w kierunku grzbietu ani zakręcać.

8. KOŃCZYNY PRZEDNIE: Ukośnie ustawione łopatki (w stosunku do poziomu kąt 45 stopni) i przedramiona są ostro kątowane i silnie umięśnione. Kończyny przednie są ukształtowane jako silne, ze wszystkich stron proste podpory; łokcie są przylegające.

9. KOŃCZYNY TYLNE: Udo i podudzie, jako dźwignie ruchu, powinny być długie i dobrze umięśnione. Kąt między miednicą i udem powinien wynosić ok. 100 stopni. Między udem i podudziem - ok. 120 stopni. Kończyny tylne, widziane od tyłu, powinny być ustawione równolegle.

10. ŁAPY: Są krótkie, okrągłe, o zwartych, wysklepionych ku górze palcach ("kocia łapa") z ciemnymi pazurami i mocnymi, twardymi opuszkami.

11. WŁOS: Okrywa włosowa jest szorstka. Winna być drutowata, twarda i gęsta. Składa się z gęstego podszerstka i szorstkiego włosa okrywowego. Włos okrywowy jest szorstki, nie nastroszony ani nie falisty. Włosy głowy i kończyn również twarde; na czole i uszach nieco krótsze. Typowe znamiona rasy to: utworzona na kufie krzaczasta broda i brwi, lekko ocieniające oczy.

12. MAŚĆ: Umaszczenie jest jednolicie czarne (głęboka czerń), "pieprz i sól", czarno-srebrne lub białe. W odmianach "pieprz i sól", celem hodowców jest uzyskanie pośredniej tonacji z równomiernie rozmieszanym silnie pigmentowanym "pieprzem" i szarym podszerstkiem. Dopuszcza się różne odcienie koloru, od ciemno stalowej do srebrzystej szarości. Ciemna maska podkreśla wyraz rasy i harmonizuje z danym odcieniem maści. Przy maści czarno - srebrnej celem hodowców jest: czarna okrywa włosowa z czarnym podszerstkiem i białymi znaczeniami nad oczami, na szyi w okolicy krtani, na policzkach, na przedpiersiu, śródręczu, łapach, stronie wewnętrznej kończyn tylnych i wokół odbytu. Czoło, kark i zewnętrzna powierzchnia uszu winny być czarne.

13. WZROST: Wysokość w kłębie waha się między 30 a 35 cm.

14. WADY:
Budowa zbyt ciężka lub za lekka, nisko- lub wysokonożna.
Ciężka lub okrągła czaszka.
Zmarszczki na czole.
Uszy nisko osadzone.
Oczy jasne, zbyt duże, wypukłe lub okrągłe.
Silnie zaznaczone łuki jarzmowe.
Luźna skóra szyi.
Zgryz inny niż nożycowy.
Krótka, spiczasta lub wąska kufa.
Zbyt długi, rozwleczony lub miękki grzbiet, grzbiet "karpiowaty".
Ścięty zad.
Na zewnątrz wykręcone łokcie, do środka wykręcone pięty.
Strome lub beczkowate kończyny tylne, długie łapy.
Włos zbyt długi, falisty, kosmaty lub jedwabisty.
Pręga na grzbiecie, czarne siodło, maść łaciata (w umaszcz. pieprz sól).

 

Klub Sznaucera w Polsce: